Lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) to jedno z najpopularniejszych łacińskich zwrotów, które znane jest nie tylko przez prawników. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego prawo nie działa wstecz?
Co warto wiedzieć?
Zasada lex retro non agit najprościej rzecz mówiąc oznacza, że niemożliwe jest stworzenie oraz stosowania prawa, które odnosiłoby się bezpośrednio do wydarzeń, które miały miejsce przed jego wejściem w życie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że żaden obywatel nie może być skazany za czyny, które nie były określane za przestępstwo, w momencie, gdy doszło do jego popełnienia. Opisywane prawo jest tak naprawdę podstawą zaufania pomiędzy obywatelami a państwem. Pamiętać należy o tym, że prawo musi budzić zaufanie.
Dlaczego prawo nie działa wstecz?
Karanie obywateli za czyny, które w rzeczywistości były dozwolone w chwili ich dokonania, wiązałoby się z naruszeniem praw człowieka. Przyjęta zasada ma na celu nie tylko zwiększenie zaufania obywateli do państwa. Dzięki temu, że prawo nie działa wstecz, zwiększa się bezpieczeństwo oraz pewność obrotu. Opisywana zasada ma na celu ochronienie praw nabytych i zapewnienie stabilności stosunków, które regulowane jest przez prawo. Warto jednak wspomnieć o tym, że w niektórych dziedzinach prawa opisywana zasada nie zawsze ma miejsce bytu. Mowa tutaj między innymi o prawie podatkowym.
Zachęcamy do sprawdzenia, co oferuje nasza gdańska grupa radców prawnych. Nasi prawnicy zajmują się takimi kwestiami jak rozwód Gdańsk, a także możliwa jest profesjonalna porada prawna Gdańsk.